Bekijk foto's
Theater

a rite of spring

Nieuwe muziek, nieuwe enscenering, nieuwe offers

Toneelhuis, Opera Ballet Vlaanderen, Benjamin Abel Meirhaeghe

113 jaar geleden liet een ballet de muziek- en theaterwereld daveren op zijn grondvesten: Le Sacre du printemps. Op schokkende, ritmische muziek werd een jonge vrouw uitgekozen om zichzelf de dood in te dansen als offer voor een nieuwe lente. 
Benjamin Abel Meirhaeghe herinterpreteert dit iconische stuk van componist Igor Stravinsky en choreograaf Vaslav Nijinsky en schijnt zijn hedendaagse licht op de tijdloze thematiek van offer en transformatie. 

Als spiegelbeeld van Stravinsky’s rituele partituur componeert en improviseert Lander Gyselinck opzwepende, nieuwe muziek op drums en elektronica. Op het toneel toont Meirhaeghe portretten van drie vrouwen – performers Sophia Rodriguez, Charly Ange Fogaroli en Courtney May Robertson – die in hun leven in en uit de schijnwerpers elk op hun manier een prijs moeten betalen. a rite of spring belooft niet alleen een eerbetoon aan een klassieker te worden, maar ook een radicaal verslag van vrouwelijke offers vandaag.

"Er zit in deze Rite of Spring een magneet voor de oren én de ogen centraal op de scène: Lander Gyselinck. Hij drumt de ziel uit zijn lijf. Met dat gedrum vertolkt hij de gepassioneerde ziel van de vrouwen." 

""Meirhaeghe bewijst zich opnieuw als een sterke curator. Hij heeft een neus voor nieuw talent en onverwachte allianties, dat zagen we ook al in het genereuze Chapters of celebration. Bijzonder blijft ook zijn retrofuturistische stijl.""

Charlotte De Somviele in De Standaard , 8 maart 2026

"A rite of spring is een twee-eenheid van muziek en handelen: een eigenzinnige vorm van muziektheater die het speelse van het cabareteske en de liveness van het concertante mixt met de ernst van het autobiografische en de vrijheid van het dansante."

Rudi Laermans in Etcetera , 12 maart 2026

"Meirhaeghe is de man van de vernieuwing en het experiment. Zijn uitgangspunt voor de nieuwe voorstelling was: we gaan helemaal iets anders doen dan Stravinski en Nijinsky. Zo geschiedde. Drummer Lander Gyselinck vervangt een heel orkest. Aan zijn drums, aangevuld met elektronische soundscapes, is hij de metronoom voor drie vrouwelijke performers die in woord en dans hun verhaal vertellen. (...) Daarna neemt 'A Rite of Spring' wat gas terug en vertellen de vrouwen elk hun aparte verhalen, die over identiteit en zelfontplooiing gaan. Ze zijn zowel hilarisch als ontroerend."

Koen Van Boxem in De Tijd , 5 maart 2026

""Ik wilde teruggaan naar een soort oerritueel, waar ik in mijn eigen werk ook tegenaan schurk. Ik voel dezelfde tendens om in de toekomst te kijken met iets heel oers, dus wilde ik mij er toch aan wagen. Dit stuk moet door handen blijven gaan, zodat het blijft leven.""

Benjamin Abel Meirhaeghe in VRT NWS , 4 maart 2026

"Ik wil vooral dat het over de drie vrouwen gaat; ik wilde hun offers in een voorstelling bundelen als een soort portret van vrouwen die me inspireren."

regie

  • Benjamin Abel Meirhaeghe

muziek

  • Lander Gyselinck

performance

  • Charly Ange Fogaroli
  • Courtney May Robertson
  • Sophia Rodriguez
  • Lander Gyselinck

scenografie

  • Benjamin Abel Meirhaeghe

beeld

  • Mariana Rebola
  • Elsa Rouy
  • Sanam Khatibi

kostuumontwerp

  • Stefan Kartchev

lichtontwerp

  • Nicolaas de Rooij

assistentie lichtontwerp

  • Tim Vermeulen

choreografische voorbereiding

  • Shane Urton

dramaturgie

  • Tom Swaak

outside eye

  • Louise Van den Eede

productie

  • Opera Ballet Vlaanderen

coproductie

  • Toneelhuis

met de steun van

  • Tax Shelter maatregel v/d Belgische Federale Overheid

Alle data

Er zijn geen aankomende activiteiten voor dit event.

  1. woensdag 4 maart 2026 — 20u00 — NTGent/Schouwburg, Gent
  2. donderdag 5 maart 2026 — 20u00 — NTGent/Schouwburg, Gent
  3. vrijdag 6 maart 2026 — 20u00 — NTGent/Schouwburg, Gent
  4. zaterdag 7 maart 2026 — 20u00 — NTGent/Schouwburg, Gent
  5. woensdag 11 maart 2026 — 20u00 — Bourlaschouwburg, Antwerpen
  6. donderdag 12 maart 2026 — 20u00 — Bourlaschouwburg, Antwerpen
  7. zaterdag 14 maart 2026 — 20u00 — Bourlaschouwburg, Antwerpen
  8. zondag 15 maart 2026 — 20u00 — Bourlaschouwburg, Antwerpen

Meer over ‘a rite of spring’

Ook interessant

[meeuw] Theater 19 maart 2026 t/m 11 augustus 2026

[meeuw]

Toneelhuis / Olympique Dramatique / theater arsenaal